Vacation Costs: RV vs. Non-RV

1-27-16-VacationCosts

When you compare the costs of staying in a motel or having an RV, the RV vacation is much cheaper, assuming you’re not going somewhere within a couple hours for just two or three days. Even so, the RV has benefits that staying in a hotel or motel doesn’t provide, such as the comfort of knowing your “room” is clean, there are no bedbugs, and you can have a home-cooked meal if you want.

Let’s look at some numbers. For a family of four, you can expect to spend at least $2,000 on airfare, and that’s if you’re going somewhere nearby. Once you are at your destination, you’ll need a way to get around. Rental car costs for three days is about $150. Fuel costs would depend on how much driving you expect to do. There’s no sense in going on a vacation if you’re going to sit in a hotel the entire time, so you can expect to fill the tank at least once. At $1.69 per gallon for a 20-gallon tank, that’s just under $34.

Meals out for a family of four would average $40 for breakfast, $60 for lunch and $100 for dinner if you keep it to less expensive places. Multiply that by 3 for each meal and you’re at about $600 for food.

Now add in the hotel rooms. If you find a place for about $75 per night, inclusive of taxes and fees and the kids share a room, you’re at $150 per night. That’s over $3,000 for three days and two night – and that’s being conservative.

On the other hand, if you have an RV, you can save tons. Assume the cost of ownership of the RV, including payments and insurance is about $500 per trip. Gas for a 700-mile trip would be about $250. If you choose to eat out for every meal, you wouldn’t save money there, but if you choose to make home-cooked meals, food for three days might cost $100 if you get just a little bit crazy and buy stuff that you might never buy because of the cost. This drops your price for a three-day weekend for four people to about $850. Even if you spent $500 more than you expected to, that is still a savings of over $1,650.

The best thing is, when you pay off the RV, the cost of ownership drops considerably, thus further reducing the cost of a family trip.

Visit Leisure Time RV

Stop by Leisure Time RV to walk through the many floor plans we have available, including RV models available for payments under $149 per month – which significantly reduces the cost of ownership.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>